ROBOLASER

Jeden system-wiele technologiiMożliwosci

 • Spawanie
 • Hartowanie
 • Napawanie proszkowe

Kompleksowa integracja zrobotyzowanych systemów laserowych w oparciu o roboty przemysłowe, żródła laserowe włóknowe, software CAD/CAM czołowych producentów.

Najważniejsze cechy

 • krótkie i szybkie cykle
 • precyzyjne i jednolite części wysokiej jakości
 • elastyczne integracja i produkcja
 • klasa bezpieczeństwa IP67
 • duży wybór materiałów wypełniających
 • możliwość spawania podobnych materiałów
 • bardzo wysoka precyzja (grubość warstw od 0,1 mm do kilku centymetrów)
 • wysoka twardość od 20 – 65 HRC
 • niskie oddziaływanie termiczne
 • kompatybilny z podajnikiem proszku i dyszą proszkową
 • kompatybilny z oprogramowaniem CAD/CAM Orlas Suite

Dokumenty do pobrania


One installation. Multiple technologies

Robolaser - Dokument 2


Robolaser - tabela

Materiał macierzysty  Materiał wypełniający    Twardość nałożonej warstwy
Stale narzędziowe do obróbki tworzyw sztucznych  Kobalt, Nikiel, stopy żelaza  20 – 63 HRC
Metalurgiczne stale proszkowe  Stopy żelaza  58 – 63 HRC
 Stopy aluminium  Stopy aluminium  75HV 0.3 do 170HV 0.3

 

Powierzchnie na zamówienie – możliwe z ROBOLASER

Spawanie, utwardzanie, zgrzewanie. OR Laser oferuje profesjonalny system laserowy, który pozwala na użycie jednego lasera do różnych metod przetwarzania. Aby osiągnąć tą funkcjonalność, ROBOLASER wykorzystuje wielokrotne głowice przetwarzające, które mogą być przełączane w ciągu zaledwie kilku minut.

Charakterystyka produktu

Głowice przetwarzające. Regulacja szerokości spoiny.

Używając skanera liniowego, ROBOLASER może zwiększyć szerokość spoiny przekraczającą 15 mm bez zmniejszenia gęstości mocy. Dzięki temu możliwe jest każde spawanie (spoiny czołowe, spoiny pachwinowe, nakładanie się spoin) elementów o najwyższych standardach przemysłowych, nawet jeśli tolerancje szczelin i położenia są zbyt duże, aby można było spawać konwencjonalnymi metodami laserowymi.

Możliwość zmiany szerokości ścieżki prowadzi do dalszych zastosowań w dziedzinie obróbki laserowej powierzchni. ROBOLASER dostepny w OR Laser wyróżnia się również jako idealna jednostka do hartowania laserowego i napawania z proszku.

Opcja: Sterowanie z ORLAS Suite
Modułowe oprogramowanie CAD/CAM ORLAS SUITE z OR Laser zostało stworzone do planowania prawie wszystkich rodzajów obróbki laserowej: znakowania, grawerowania, cięcia, spawania, napawania drutem i proszkiem.

Jest to pierwsze i jedyne kompleksowe oprogramowanie dla przemysłowych aplikacji laserowych, które jest w stanie odczytywać i przetwarzać różne formaty plików i kontrolować wszystkie systemy laserowe.
ORLAS SUITE doskonale nadaje się do wspierania i planowania strategii produkcji. Oprogramowanie obsługuje najpopularniejsze formaty plików CAD 3D, w tym STEP i IGES. System świetnie sprawdza się również jako narzędzie do klasycznych zadań spawalniczych oraz znakowania, a także napawania laserowego na bazie proszku (także do nakładania wielu warstw).

Spawanie
Spawanie laserowe służy do tworzenia trwałych połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Istnieją różnice pomiędzy spawaniem z powierzchniowym wpływem ciepła oraz spawaniem z głębokim wtopieniem. Zalety spawania laserowego to przede wszystkim niskie obciążenie termiczne spawanego materiału i duża szybkość procesu. ROBOLASER osiąga prędkość spawania około 2 m / min dla stali nierdzewnej przy szerokości ścieżki wynoszącej około 1,6 mm i głębokości topnienia 1,4 mm, z mocą lasera około 700 W. Przykładowa produkcja klienta. Spawanie stali nierdzewnej.

Kolejne zalety
Duża prędkość spawania i mała szerokość spoiny powodują wyraźnie mniejszą strefę oddziaływania cieplnego w bezpośrednim sąsiedztwie spoiny podczas spawania laserowego. Powstałe naprężenia wewnętrzne są więc mniejsze niż w konwencjonalnych procesach spawania. Spawanie może odbywać się z lub bez materiału wypełniającego (na przykład drutu).

Cięcie laserowe
Procedura cięcia laserowego to znaczący element repertuaru zastosowań technik laserowych.
Zogniskowana wiązka lasera topi obrabiany materiał, a przepływ gazu wydmuchuje ciekły materiał ze szczeliny. Względna prędkość pomiędzy dyszą tnącą a częścią roboczą tworzy krawędź o dobrej jakości, która nie musi być poddawana obróbce końcowej.
Jedną z zalet tej procedury jest możliwość tworzenia złożonych geometrii i konturów.
Systemy CAD / CAM definiują wzorce cięcia i zapewniają bardzo efektywne wykorzystanie materiału.
Inną dobrze znaną zaletą tej metody jest minimalna deformacja termiczna z powodu niskiego oddziaływania cieplnego.

Napawanie proszkowe
Laserowe napawanie przy użyciu sproszkowanych materiałów jest na dzień dzisiejszy najbardziej zaawansowaną istniejąca technologią do naprawy i optymalizacji różnego rodzaju powierzchni.
W przypadku proszkowego napawania laserowego, wiązka lasera topi podłoże wraz z podawanym proszkiem w wyniku czego powstaje powierzchnia wolna od porów i pęknięć.
Oprócz ręcznego spawania laserowego drutem, napawanie proszkowe jest kolejnym sposobem szybkiego obrabiania dużych elementów ważących nawet kilka ton.
Metoda ta jest i ekonomiczna i posiada precyzję robota przemysłowego. Z uwagi na spore koszty przestojów produkcyjnych, ta technologia oferuje ogromną przewagę kosztową, ponieważ osadzanie materiału odbywa się w pobliżu ostatecznych konturów.

Zastosowania napawania proszkowego
W zastosowaniach przemysłowych metoda napawania laserowego z podawaniem proszku jest w większości zautomatyzowana, ale może być również wykonana ręcznie.

W następujących sytuacjach napawanie proszkowe jest idealne:
Duży wybór materiałów proszkowych / Budowa pancerzy na narzędziach, takich jak głowice wiertnicze, pojazdy szynowe i pojazdy lądowe / Zmiana modelu i modyfikacja zamiast nowej produkcji / Naprawa usterek produkcyjnych / Narzędzia do formowania wtryskowego / Narzędzia formujące / Produkcja silników / Technika mechaniczna / Narzędzia do odlewania / Naprawa i obróbka części, których nie można naprawić konwencjonalnymi technikami / Budowa trójwymiarowych konturów / Naprawa części zużywalnych

Utwardzanie
Hartowanie laserowe ma na celu zwiększenie odporności mechanicznej materiału. Jest to również nazywane utwardzaniem warstwy wierzchniej. Obróbka cieplna, a następnie efekt szybkiego chłodzenia powoduje selektywną zmianę i transformację struktury.
W procesie hartowania wiązka lasera podgrzewa wierzchnie warstwy obrabianego materiału tuż poniżej temperatury jeziorka spawalniczego. Laser przesuwa się w kolejne miejsce na powierzchni obrabianego materiału. Miejsce na które przestaje padać wiązka lasera jest schładzane samoistnie, a wskutek szybkiego chłodzenia zmienia się struktura krystaliczna i tworzy utwardzona warstwa martenzystyczna.
Dzięki głowicom oferowanym w OR Laser można uzyskać szerokość ścieżki do 15mm.

Inżynieria materiałów.
W tabeli przedstawiono przegląd stosowanych proszków i twardość, którą można uzyskać.
Zasadniczo wszystkie formy odlewnicze i metalurgiczne stale proszkowe (np. ASP, CPM i podobne) oraz stopy aluminium mogą być przetwarzane metodą napawania proszkowego. ROBOLASER może pracować z wieloma materiałami wypełniającymi, w tym stopami kobaltu, niklu, aluminium i żelaza. W zależności od stosowanych metali twardość może wynosić od 20 do 63 HRC.

Wyposażenie ROBOLASERA

 • laser o mocy min 1kW ,
 • robot przemysłowy + oś obrotu
 • optyka spawalnicza i falowody optyczne
 • specjalne dysze
 • podajnik proszku

Korzystanie ze strony oznacza akceptację regulaminu. Informacje zamieszczone na stronie internetowej mają charakter informacyjny i nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego. W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies w Państwa przeglądarce oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.